جناب آقای مهندس حسین رضایی

کاروکیا-بیزینس کوچینگ-حسین-رضایی

جناب آقای مهندس حسین رضایی

فروش و بازاریابی

فروش چیست وارکان اصلی آن کدامند؟

برای فروش تعاریف و معانی متفاوتی عنوان شده است که البته اکثر آنها به واقعیت نزدیک هستند اما آنچه در تعریف فروش اهمیت دارد تبادل وجه یا پول بصورت های ممکن (نقدی – چکی- اعتباری – حواله و…) است که در صورت عدم وجود آن عملا فروشی صورت نخواهد گرفت.

پس فروش ارایه خدمات یا تحویل محصول و کالا در ازای دریافت وجه میباشد در اصل فروش بر پایه چهار رکن اصلی : مشتری – فروشنده – کالایا خدمات و پول بنا نهاده شده است.

در جلسات مشاوره و آموزش که در خدمت برخی از مشاغل بوده ام اغلب عزیزان از کاهش فروش گلایه مند بودند و پس از بررسی های صورت گرفته مشخص شد که اکثر دوستان تا آن لحظه کار فروش انجام نمی دادند و صرفا توزیع کننده بوده اند زیرا خریدار خود آنها را پیدا کرده و خرید میکرده اند.

اما فروشنده واقعی وظیفه دارد اطلاعات مورد نیاز مشتری را ارایه کرده و متناسب نیازهای او کالا یا خدمات مناسب ارایه نماید. و در اینصورت فروش عملا خدمتی ارزشمند و قابل تقدیر است زیرا مساله مشتری حل شده و خدمات یا کالای مورد نیاز خود را دریافت میکند و از طرف دیگر با گردش مالی ایجاد شده چرخ اقتصاد و تجارت و صنعت نیز به گردش در می آید. در کشورهای با اقتصاد برتر جهان تخصص فروشندگی حرفه ای بسیار مورد توجه و دارای اهمیت فراوان بوده و در دانشگاههای معتبر نیز رشته های مربوطه آموزش داده میشوند.

در کشور عزیزمان ایران نیز مهندسی فروش شغلی بسیار پردرآمد و عالی میباشد و شرکت های بازرگانی و کارخانجات تولیدی همواره به دنبال جذب نیروهای مستعد و با قابلیت های بالا برای بخش فروش خود هستند.

و در بحران های اقتصادی که شرکت ها به دنبال تعدیل نیروها هستند بخش فروش کمترین آسیب را از این قضیه میبیند. زیرا بخش فروش پیشرو در امر درآمدزایی در مجموعه است و بیشترین عایدی و درامد را برای شرکت ها به ارمغان می آورد برعکس سایر بخشها که اغلب هزینه بر هستند.

آیا مهارت های فروش ذاتی هستند یا اکتسابی؟ ویژگی های فیزیکی تا چه حد تاثیرگذار هستند؟

بطور کل بخش عمده ای از مهارت های انسان آموختنی است و مهارت های فروش نیز از این قاعده مستثنی نیستند اگر چه همه ما انسانها حداقل در یک زمینه دارای مهارت های ذاتی و برتر از سایرین هستیم و این به ما در انجام حرفه تخصصی خود کمک میکند.

عموما انسانهای برونگرا عملا در فروش از درون گراها موفق تر هستند اما در برخی مواقع برونگرایی و ارتباط بیش از حد معمول نتیجه معکوس میدهد بنابراین نیاز به کنترل و کانالیزه کردن ارتباطات میباشد. در خصوص ویژگیهای ظاهری و فیزیکی نیز لازم به عرض است که این موضوع نقش بسیار مهمی در برقرای ارتباط و موفقیت در فروش دارد و نحوه پوشش و فیزیک بدنی شما ارتباط مستقیمی با شغل و حرفه تخصصی شما دارد و بایستی متناسب با آن باشد.

آیاسوالات زیرجزو دغدغه های شما هستند؟

آیا در زمینه تخصصی که کار فروش انجام میدهید اطلاعات کافی دارید؟

در چه زمینه ای کار فروش انجام میدهید؟

چه نگرشی به کار فروش دارید؟

آیا به عنوان یک فروشنده حرفه ای کار میکنید یا صرفا به عنوان شخصی که تا یافتن شغل دلخواه خود در این زمینه کار میکند مشغول کار فروش هستید؟

به عملکرد خود در کار فروش چه نمره ای میدهید؟

برای بهبود خود و افزایش راندمان کاری در زمینه فروش چه اقداماتی انجام داده اید؟

آیا شناخت و آگاهی کافی از بازار و رقبا و محصول قابل عرضه خود دارید؟

چه دلیل قانع کننده ای وجود داردکه مشتری از شما خرید کند؟

برای اعتراضات و نارضایتی مشتری یا ایراداتی که قبل از خرید از محصول شما میگیرد چه پاسخی دارید؟

آیا از نیاز های مشتری خود به درستی اطلاع دارید؟

آیا محصول شما دقیقا مساله مشتری را حل میکند؟

اگر مشتری چند کالای شما را دید ولی هیچکدام را نپسندید شما چکار میکنید؟

اگر تا به حال پیش آمده است که در جلسات ویزیت و بازاریابی در محل مشتریان برخورد نامناسبی با شما شده باشد یا اینکه مساله نا مربوطی مطرح شده باشد ؟

و در اینصورت شما چه عکس العملی نشان میدهید؟

و سوالات کلیدی دیگر………

خبر خوب این است که پاسخ تمام سوالات فوق در جلسات آموزشی و مشاوره به شما علاقه مندان و عزیزان ارایه خواهد شد و اینجانب نیز افتخار دارم در این زمینه تجربیات و مهارت های خود را به شما دوستان عزیز و محترم منتقل نمایم.

با تشکر

دوستدار شما عزیزان حسین رضائی


مدرس فروش ومشاور کسب وکار

فروش یراق آلات واقلام مورد نیاز منسوجات چرمی

مهندسی فروش در زمینه تجهیزات نقشه برداری

مشاوره وآموزش فروش به شرکت ها وفروشگاه ها