تبلیغات موثردر بازاریابی

advertising

تبلیغات موثردر بازاریابی

تبلیغات موثردر بازاریابی

یکی از روشهای معرفی کردن محصول وخدمات به مشتری یامصرف کننده تبلیغات میباشد. اگر تبلیغات درست و بجا باشد میتواند باعث افزایش فروش و بالا رفتن سطح کیفی محصولات باشد .بازاریاب ها همواره به دنبال این هستد که بررسی کنند چگونه می توانند، محصول توام با خدمات را بهتر، سریعتر، دقیق تر و در نهایت با کیفیت متناسب تر به دست مشتری یا مصرف کننده برسانند . امروزه مشتریان و مصرف کنندگان به گروه های مختلف تقسیم شده و هرگروه سلیقه ی خاص خود را داشته که دائماً هم درحال تغییراست. لازم است عوامل مختلفی دست به دست هم دهند تا موفقیت حاصل شده وجایگاه درخور و مناسبی در بازار برای یک صنعت خاص تثبیت شود .

Marketing Effective Advertising

بازاریابی

تاثیر تبلیغات موثر درجذب مشتری

نیاز به تبلیغات موثر و مستندسازی فعالیت‌ها درمیان شرکت‌ها امری طبیعی است، چرا که لازم است است هربیزنسی  به‌شیوۀ خودش در رقابت‌ها حضور داشته و برای شناخته شدن و در اوج بودن برنامه‌ریزی و تبلیغ کند . یکی از قوی‌ترین روش ها برای رسیدن به موفقیت،مستند کردن پیشرفت‌ها با تهیه محتوی به صورت متن ، عکس و ویدئو است که به کمک متخصصان حرفه ای صورت می گیرد.کسب‌وکارها برای حفظ سهم شان در بازار ، مبالغی را صرف تبلیغات کرده وبرای رقابت با یکدیگر پیوسته خود را به مشتری یادآوری و تلاش می کنند جایگاه بالاتری را در ذهن آنها داشته باشند. در غیر این صورت، سهم شان را از دست می دهند. شرکت هایی که سهم کمتری از بازار دارند یا تازه وارد هستند نیاز به تبلیغات گسترده تری دارند .

 شرکت‌ها با سهم بازار بزرگ ، بیشتر در ذهن مشتری ماندگار می شوند. تبلیغات باعث افزایش سهم بازار تا اندازه‌ی معینی می‌شود، بنابراین رقبای کوچک‌تر  برای ایجاد آگاهی از وجود محصولات‌ وخدمات ، افزایش فروش و سهم شان از بازار نیاز به بودجه بیشتر برای تبلیغات بیشتر دارند.

روش های مهم تبلیغات در جذب مشتری

تبلیغات باید مخاطب را به همکاری ومشارکت وادار نماید

تبلیغات باید واکنش احساسی را برانگیزد

تبلیغات باید مخاطب را کنجکاو کند

تبلیغات باید مخاطب را شگفت زده کند

گاهی لازم است تبلیغ از شخصیت محصولات و مقوله ای که در آن می گنجد فراتر رود. تبلیغ باید درون مایه ای ذاتی داشته باشد تا هرکسی را جذب خود کند. در نتیجه تاثیر زیادی در افزایش آگاهی مشتری دارد. تبلیغات چیزی است که  مشتریان از ابداعات و نوآوری های محصول یا خدمت آگاه می شوند. با وجود این که تبلیغات در افزایش فروش تاثیر دارد، ولی ارزیابی آن به سادگی قایل پیگیری نیست . ارائه رابطه های مشخص بین اثر بخش بودن تبلیغات و بالا بردن سودفروش یکی از مسائلی است که همواره می بایست مدنظرقرار گیرد .

بیشتر بخوانید

تبلیغات

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

92درضداز افراد، به توصیه های دوستان ، آشنایان و خانواده، بیشتر از تبلیغات اعتماد می کنند.

بازاریابی دهان به دهان

در این مدل از بازاریابی فرد مصرف‌کننده پس از استفاده از محصول یا خدمات، تجربه خودش را با شخص دیگری در میان می‌گذارد. حال اگر این تجربه رضایت‌بخش بوده باشد و فرد دیگر با اعتماد به شخص اول از محصول استفاده کند، یعنی از طریق بازاریابی دهان به دهان ، یک کسب و کار مشتری جدید کسب کرده است.

Marketing Effective Advertising

بیشتر بخوانید

فاکتور اصلی موفقیت در بازاریابی دهان به دهان، کیفیت خدمات است

براساس بررسی های انجام شده ۹۲% از افراد، به پیشنهاد دوستان و خانواده، بیشتر از تبلیغ اعتماد دارند. این  نشان از اهمیت این مدل از بازاریابی داشته و کسب و کارها باید بتوانند دلیلی برای ایجاد گفتگو میان افراد ومشتری یا مصرف‌کننده‌ها پیدا کنند. گفتگمان در مورد یک برند و یا بیزینس در دو حالت صورت می‌گیرد:

1-  کیفیت یک محصول یا خدمات به قدری بالاباشد که افراد بخواهند آن را به سایر دوستان خود معرفی کنند.مثلا بانوان ، اقلامی مانند لوازم آرایشی و… که کیفیت بالایی داشته باشد را به یکدیگر معرفی می‌کنند. در هر شاخه‌ای ، یک محصول با کیفیت می‌تواند باعث گفتگو شده ومنجر به پیشنهاد خرید شود. همانگونه که عنوان  شد، پیشنهادهای دوستان و خانواده را جدی بگیرید .

2-  زمانی که یک برند و یا کسب و کار، با به‌کار گیری یک طرح سعی می‌کند، گفتگو ایجاد کند. برای مثال ایجاد هیاهو در بازار می‌تواند به‌‌خوبی باعث ایجاد گفتگو شود. البته این مورد مانند یک شمشیر دو لبه بوده و همیشه جواب نمی‌دهد، زیرا ممکن است در صورت واهی بودن، منجر به بازاریابی منفی شود.

بازاریابی دهان به دهان منفی چیست؟

در تعریف بازاریابی دهان به دهان گفته شد که افراد میزان رضایت خود از یک محصول یاخدمات را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. اما روی دیگری هم برای آن وجود دارد. اگر یک محصول یاخدمت مناسب نباشدو موجب نارضایتی مصرف کننده شود، در واقع یک امتیاز منفی محسوب شده و ممکن است که آن شخص مصرف‌کننده در گفتگویی ،از برند بد بگوید و باعث شود که شخص دوم گفتگو به سراغ شما نیاید. همانگونه که افراد به پیشنهادهای مثبت دوستان اعتماد می‌کنند، به همان میزان هم به پیشنهادهای منفی اعتماد می‌کنند. پس فاکتور اصلی موفقیت در بازاریابی دهان به دهان، کیفیت محصول یاخدمات است. اگر باکیفیت باشد، خودش تبلیغ شده و اگر باکیفیت نباشد، تبلیغات منفی خواهد شد.

Marketing Effective Advertising

مشاور تبلیغات

روش‌های بازاریابی دهان به دهان

برای بازاریابی دهان به دهان سه مدل به شرح ذیل تعریف شده است :

تاثیرگذاری ارگانیک درون-مصرفی

ساده‌ترین مدل بازاریابی دهان به دهان وقتی است که یک مشتری یا مصرف‌کننده تجربه شخصی خود در مورد یک محصول یاخدمت را با شخص دیگری به اشتراک می گذارد. در این مدل به صورت کاملا طبیعی یک مصرف کننده پیشنهاد استفاده یا عدم استفاده را به شخصی دیگری می‌دهد. در مدل ارگانیگ بازاریابی دهان به دهان ، خود کسب و کار و برند وارد عمل نشده و تلاشی هم برای ایجاد گفت و گو نمی‌کند، فقط این مشتری یامصرف‌کننده است که تجربه‌اش را به‌اشتراک می‌گذارد.

مدل تاثیرگذاری بازاریاب خطی

در این مدل، گفتگو می‌تواند ازطرف شرکت صاحب محصول آغاز شود.آنها به صورت کاملا هدفمند ویژگی ای را در محصولات معرفی می‌کنند که شانس بالایی برای ایجاد گفتگو داشته باشد. در این شرایط بازاریاب‌هایی توسط شرکت ، با تحقیق در بازار سعی می‌کنند روش‌هایی را برای ایجاد گفتگو در خدمات و محصولات به کار ببرند که باعث ایجاد مکالمه بین افراد شود.

مدل شبکه همسازی

دراین مدل که به بذرپاشی هم معروف است ، در آن بازاریابان سعی می‌کنند از طریق کانال‌هایی باعث ایجاد گفتگو شوند . در مدل شبکه همسازی، برندیاکسب و کار با ایجاد بلاگ‌ها ، مطالبی را برای معرفی محصول و خدمات ارائه می‌کند، به شکلی که باعث ایجاد گفتگو شود. این مدل حتی می‌تواند به صورت هیاهوی بازاریابی درانجمن ها ورسانه های اجتماعی باعث ایجاد بحث و گفتگو میان کاربران شود.

استفاده از بازاریابی دهان به دهان در کسب و کارهای اینترنتی

خدمات کسب و کارهای اینترنتی به چند دسته تقسیم می‌شود.

1-  فرض می‌کنیم که یک فروشگاه اینترنتی می‌خواهد از طریق بازاریابی دهان به دهان مشتری جذب کند. در این مدل کیفیت محصولات دراختیارفروشگاه نیست اما کیفیت خدمات کاملا در اختیار آن است. اینکه محصول را بابسته‌بندی مناسب ارسال  وخدمات پس از فروش ارائه می‌دهد ونگرانی های مشتری را گارانتی می کند، همگی مهم بوده و اگرمشتری از این خدمات که وابسته به فروشگاه شماست رضایت داشته ، امکان اینکه برای دوستان خود از تجربه خوب اش صحبت کند، زیاد است.در مدل‌های دیگر که محصولی وجود ندارد ، بازهم کیفیت خدمات پشتیبانی حرف اول را می‌زند. مثلابسیاری از فعالان حوضه کسب و کار اینترنتی، سرویس‌دهند‌های هاست و سرور (شرکت‌های هاستیگ) را بدون اینکه بخواهند تبلیغ (در ازای وجه) کنند، را معرفی می‌کنند. تنها دلیل اینکار کیفیت خدمات و پشتیبانی آنهاست. برای اینکه بخواهید افراد از طریق دهان به دهان شما را تبلیغ کنند باید به رضایت مشتری توجه کنید. اگر بتوانید یک کاربر ساده را راضی نگه دارید، قطعا شمارادر ذهن خود داشته به افرادی که در آن موضوع به دنبال خدمات هستندپیشنهاد می‌دهد .مدل مطرح شده، مدل طبیعی و ارگانیک است، شما به کیفیت توجه ویژه داشته ومصرف‌کننده شما را تبلیغ می‌کند.

ارتباط بازاریابی دهان به دهان با سایر تعاریف بازاریابی

بازاریابی دهان به دهان با دو تعریف دیگر در بازاریابی ارتباط مستقیم دارد

 بازاریابی ویروسی

مدلی است که در آن از بازاریابی دهان به دهان بسیار استفاده می شود .زیرا برای پخش پیام وگفتگو در موردآن ناخواسته وارد تعریف دیگری از بازاریابی می شویم.وقتی شما یک طرح، شایعه و یا موضوع داخلی را در مورد یک کسب و کار ایجاد می‌کنید، باعث ایجاد گفتگو در مورد آن (Viral Marketing) خواهید شد.

business

بیشتر بخوانید

بازاریابی دهان به دهان در دنیای واقعی و مجازی

شاید وقتی نام بازاریابی دهان به دهان را بشنوید، فرض کنید که حتما باید در کوچه و خیابان بازاریابی انجام می‌شود. البته این مورد صحیح است و درهرجایی مصرف کنندگان از محصول و یا خدمات تعریف می کنند اما بازاریابی دهان به دهان در دنیای امروز پیشرفت کرده و بسترهای آن در بازاریابی دیجیتال متفاوت است .امروزه رسانه ها و شبکه‌های اجتماعی بستر مناسبی را برای بازاریابی دهان به دهان فراهم کرده‌اند وهرکاربری می‌تواند تجربه واطلاعات خودش را در مورد یک خدمت یاکسب و کاربیان کند.

مزایای بازاریابی دهان به دهان

هزینه کم

اولین دلیلی که باعث علاقه مندی کسب و کارها به آن شده ، هزینه پایین آن در مقایسه با سایر تکنیک‌های بازاریابی است. اگر بخواهید به صورت ارگانیگ از بازاریابی دهان به دهان سود ببرید، فقط باید بر روی کیفیت محصول وخدمات کار کرده و آن را بهبود ببخشید وپس از آن ، مصرف‌کنندگان شما را تبلیغ خواهند کرد.

اعتبار برند

بازاریابی دهان به دهان باعث افزایش اعتبار برندشماخواهدشد. همانطور که گفته شد افراد پیشنهادات دوستان وخانواده را جدی می گیرند و وقتی آنها هم مصرف‌کننده شما شوند و شمابتوانیدآنها را راضی نگهدارید، اعتباری برای برند شما به‌وجود می‌آید.

رشد کسب و کار

یکی دیگر از مزایا این مدل بازاریابی، رشد سریع تر آن است. این مدل با بازاریابی ویروسی تفاوت دارد اما امکان اینکه باعث رشد کسب و کار شما شود، زیاد است. زیرا هرچه رضایت‌مندی مشتری یامصرف کننده بیشتر باشد، احتمال پیشنهاد دادن افراد به یکدیگر بیشترشده و این باعث افزایش تعداد مشتریان ورشدکسب وکار شماخواهد شد. در مدل آنلاین در اولین مرحله سایت شما را پر بازدید خواهد کرد که می‌تواند بسیار مهم باشد .

معایب بازاریابی دهان به دهان

مضر بودن

بازاریابی دهان به دهان می‌تواند در مواردی مضر باشد. وقتی که کیفیت محصول یاخدمات شما بالا نیست ،اگر یک مشتری ناراضی باشد ممکن است عدم رضایت خود را با دوستان و اطرافیان به‌اشتراک بگذارید و به کسب و کار شما لطمه‌ای کوچک وارد کند. مجموعه این آسیب ها می‌تواند یک بحران برای کسب و کار شما باشد.

Marketing Effective Advertising

تبلیغات

باز هم تاکید می‌کنیم که جلب رضایت مشتری را جدی بگیرید .

نداشتن کنترل

در بازاریابی دهان به دهان شما کنترلی بر روی محتوای پیشنهاد شده ندارید و نمی‌دانید که مصرف کننده در مورد کسب و کار شما چه چیز می‌گوید. آیا اطلاعات درست می‌دهد یا خیر. همچنین ممکن است یک سری موارد به صورت دوره‌ای تغییر کنند (مانند تخفیف‌ها) و پس از اتمام دوره باز هم افراد به‌اشتباه کسب و کار شما را معرفی کنند.

غیر قابل اندازه‌گیری

بازاریابی دهان به دهان آماری را در اختیار نمی‌گذارد وشما نمی‌توانید تحلیل درستی از تعدادمشتری یامصرف‌کننده جدید که از طریق این کانال ارتباطی به شما اضافه شده اند را بشناسید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*